Obciążenie turbosprężarki a konieczność regeneracji

Turbosprężarka stanowi obecnie podstawowy element naprawdę wielu samochodów. Dzięki niej bowiem nawet mały silnik auta może osiągać lepszą moc. Taka turbosprężarka pracuje jednak w naprawdę ciężkich warunkach, wymienia się tutaj przede wszystkim ekstremalnie wysoką temperaturę.

Regeneracja turbosprężarek nie musi być problemem

regeneracja turbosprężarek Dochodzą do tego zmieniające się obciążenia – dość szybka jazda i nagłe zatrzymywanie się, i to regularnie powtarzające się (jeżeli jeździmy po mieście). Biorąc pod uwagę fakt, że turbosprężarka posiada wirnik rozpędzający się do 150 tysięcy obrotów na minutę, nie powinno dziwić, że regularna, intensywna eksploatacja może doprowadzić do problemów – usterek lub awarii. Zdarzają się one zazwyczaj po długim czasie użytkowania. Jeżeli są w porę ukryte – szybko ich się pozbędziemy, ponieważ w wielu warsztatach oferowana jest taka usługa jak regeneracja turbosprężarek. Problem może być wówczas, gdy przeoczymy sygnały świadczące o zużyciu turbosprężarki, wówczas zniszczeje ona do końca i możliwa będzie jedynie jej wymiana na nową. Jednak skupmy się na pierwszym przypadku – zatem na możliwości regeneracji turbosprężarki. Wystarczy wiedzieć, jakie są objawy zużycia urządzenia.

regeneracja turbosprężarek Jeśli na przykład zauważymy nagły spadek mocy silnika czy też turbosprężarka zacznie pracować głośniej, wydając specyficzny, charakterystyczny gwiazd, wówczas mamy już niemal stuprocentową pewność, że konieczna będzie regeneracja. Podobnie jeśli pojawiły się zaolejenia wewnątrz lub w okolicy turbosprężarki, a olej w układzie smarowania ubywa naprawdę szybko – mowa tu o wartościach powyżej 1 litra na 1. tys. km. Na szczęście fachowo przeprowadzona regeneracja turbosprężarki pozwala przywrócić jej dawną sprawność, dlatego w takiej sytuacji zakup nowego urządzenia wcale nie jest konieczny. Jednakże musimy rozważnie wybierać warsztat, który wykona dla nas usługę naprawy – nie każdy bowiem się z tym specjalizuje, a niedoświadczone osoby mogą popełnić jakiś błąd, który sprawi, że w niedługim czasie po naprawy turbosprężarka znów się popsuje. Dlatego właśnie wybór doświadczonego, sprawdzonego warsztatu samochodowego jest bardzo ważnym krokiem jeśli chodzi o regenerację turbosprężarki. Niektórzy jednak obawiają się, że taki dobry warsztat naprawdę drogo nam policzy za taką usługę, ale nie powinniśmy się tym przejmować.

Do regeneracji turbosprężarki potrzeba specjalistycznych urządzeń, na przykład wyważarki, dlatego ta usługa nie należy do najtańszych – warsztat musi bowiem zadbać o swoje wyposażenie, które jednak sporo kosztuje.