chip tuning

Tuningowanie elektroniczne silnika samochodowego

Wielu kierowców w dzisiejszych czasach, którzy są zainteresowani kupnem samochodu zwracają ogromną uwagę na to jakie osiągi jest w stanie osiągnąć dany samochód. Dlatego coraz popularniejszy staje się tuning elektroniczny samochodu. Dawniej aby poprawić moc silniki oraz jego moment obrotowy należało ingerować mechanicznie w całą jednostkę napędową.

Chip tuning wart swojej ceny

chip tuningDziś wraz z rozwojem elektroniki możemy znacząco poprawić najważniejsze parametry jednostki napędowej bez jakiejkolwiek ingerencji mechanicznej. Cały proces poprawienia osiągów trwa zaledwie kilka minut i polega na wymianie jednej części komputera, który jest odpowiedzialny za pracę silnika. Każdy dzisiejszy samochód naszpikowany jest elektroniką odpowiedzialną za praktycznie każdy proces który odbywa się w samochodzie. Nawet poprawne działanie jednostki napędowej monitorowane jest przez komputer i zaimplementowane w nim programy. Obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod elektronicznego podnoszenia osiągów silnika jest tak zwany chip tuning polega on wymianie elementu komputera, który posiada zaimplementowane na stałe wartości wtrysku. Dlatego jeśli chcemy poprawić osiągi naszego silnika specjaliści z branży zalecają chip tuning Cena takiej sługi jest bardzo zróżnicowana i zależna od typu silnika oraz samochodu w jakim przeprowadzany będzie tego rodzaju tuning. Najprościej przeprowadzić tego rodzaju operację na silnikach posiadających turbo sprężarkę oraz w młodszych rocznikach samochodu. Najtrudniej przeprowadzić tuning elektroniczny w samochodach, które posiadają jednostkę wolnossącą.

chip tuningCeny wahają się od 800 zł do nawet 3000 zł. Do całkowitych kosztów takiego tuningu należy wliczyć kompleksową diagnostykę samochodu w którą wchodzi: sprawdzenie stanu silnika oraz układu wydechowego. Jeśli chcemy aby usługa była przeprowadzona profesjonalnie ważne jest również przeprowadzenie testów na hamowni. Dlatego jeśli decydujemy się na chip tuning cena nie powinna odgrywać najważniejszej roli a to jak usługa jest przeprowadzana. Są dwie metody chip tuningu całkowita wymiana zaimplementowanego chipa, jednak ta usługa polecana jest dla samochodów, które już nie posiadają gwarancji producenta. Natomiast drugą metodą jest zmodyfikowanie oprogramowania chipa przy pomocy standardowego diagnostycznego złącza OBD, które montowane jest w samochodach. Ten rodzaj modyfikacji polecany jest kierowcom, którzy posiadają jeszcze gwarancję na swój samochód. Ten typ tuningu jest praktycznie nie możliwy do wykrycia. Dlatego też jeśli zdecydujemy się na wykonanie modyfikacji elektronicznej, której zadaniem jest poprawienie osiągów oraz mocy silnika. Decydując się na chip tuning cena nie powinna być głównym wyznacznikiem jakim będziemy się kierować przy wyborze warsztatu samochodowego.

Najtańsze usługi mogą nie zostać przeprowadzone w pełni profesjonalnie a sposób w jaki wpłyną na silnik mogą znacząco utrudnić nam codzienną eksploatację. Podczas tego typu tuningu decydujmy się tylko na profesjonalne usługi, które są w stanie dać nam gwarancję końcowego efektu.